Mapa Belgii

mapa polityczna, konturowa, z kodami i po Polsku

Belgia jest krajem federacyjnym położonym w zachodniej Europie i ma ustrój monarchii konstytucyjnej, na której czele stoi król.

Językami urzędowymi są: niderlandzki, francuski, oraz niemiecki.


GEOGRAFIA BELGI

Mapa Belgii nie jest bardzo zróżnicowana pod względem geograficznym. Najwyższym punktem kraju jest Signal de Botrange, który wznosi się na zaledwie 694 m.n.p.m. Większą część państwa zajmują niziny. Belgia leży nad Morzem Północnym, z którym graniczy na długości 64 km. Na dużym terenie kraju liczne rzeki wykorzystywane są w transporcie, co jest możliwe dzięki temu, że rzeki mają mały spadek.


ADMINISTRACJA

Belgia podzielona jest na trzy regiony (Flamandzki, Waloński oraz Stołeczny Brukseli) i każdy z nich ma odrębną władze ustawodawczą - Rady Regionalne.

Stolicą i zarazem największym miastem Belgii jest Bruksela. W tym mieście swoją siedzibę mają również liczne instytucje Unii Europejskiej czy Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).

W Belgi od 1 stycznia 2002 roku obowiązującą walutą jest Euro. Wcześniej na terenie tego kraju posługiwano się frankami belgijskimi.


RELIGIA W BELGII

W tym środkowoeuropejskim kraju największą liczbę wyznawców ma zdecydowanie katolicyzm (62%). Co ciekawe w drugiej kolejności jest 29% Belgów, którzy uważają siebie samych za ateistów. W znacznym mniejszym stopniu widoczne są kultury protestanckie, czy prawosławne czy inne.


GOSPODARKA

Belgia jest jednym z najlepiej rozwiniętych krajów świata. PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi około 30000 euro co jest bardzo wysokim wynikiem, nie tylko w Europie ale także na świecie.