Mapa Niemiec

mapa polityczna, konturowa, z kodami i po Polsku

Republika Federalna Niemiec jest to państwo położone w zachodniej i środkowej Europie. Zajmuje 357 168 km² powierzchni i z ponad 80 mln mieszkańców jest najludniejszym, europejskim krajem.


GEOGRAFIA NIEMIEC.

Państwo niemieckie leży między Morzem Bałtyckim na północnym wschodzie, Morzem Północnym na północnym zachodzie, a Alpami na południu. Najwyższym szczytem jest Zugspitze o wysokości 2962 m n.p.m. Długość niemieckiej linie brzegowej wynosi 2389 km.


POLITYCZNA MAPA NIEMIEC.

Republika Federalna Niemiec składa się z szesnastu krajów związkowych, które są nazywane landami. Każdy z nich ma własną konstytucję i cechuje się wysoka autonomicznością.

Stolicą federalna jest miasto Berlin, gdzie znajduje się siedziba rządu.

Walutą w Niemczech od 2002 roku jest ogólnoeuropejski pieniądz - euro. Wcześniej przez ponad 100 lat prawnym środkiem płatniczym była marka niemiecka.


SPOŁECZEŃSTWO NIEMIECKIE.

Na demograficznej mapie Niemiec przeważającą rolę odgrywają osoby starsze - emeryci i renciści. Jest ich ponad 20 mln. Oznacza to, że społeczeństwo niemieckie jest starzejące się.


KULTURALNE NIEMCY.

W Niemczech urodziło się i tworzyło wiele wybitnych postaci związanych ze sztuką. Przykładem może być prekursor barokowej muzyki organowej Johann Sebastian Bach, czy niedościgniony twórca oper Heinrich Schütz.

Wiele tradycji znanych na całym świecie swój początek ma właśnie w Niemczech. To właśnie stąd pochodzi znana na całym świecie tradycja strojenia choinki przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.