Mapa Polski

mapa polityczna, konturowa, z kodami i po Polsku

Polska jest krajem położonym w Europie Środkowej i ma około 312 tyś. km² powierzchni co daje 70 miejsce na świecie i 9 w Europie pod względem powierzchni. W Polsce mieszka około 39 mln ludzi.

GEOGRAFICZNA MAPA POLSKI

Polska od północy ma dostęp do Morza Bałtyckiego a granica morska ma 440 km długości. Od południa kraj ograniczają góry: Sudety i Karpaty. Najwyższym szczytem Polski są - położone w Tatrach - Rysy o wysokości 2503 m.n.p.m. Większość kraju leży w dorzeczu Wisły i Ordy które swoje ujście mają w Morzu Bałtyckim. Na północy dominuje krajobraz polodowcowy. Liczne jeziora (morenowe czy cyrkowe), garby i pagórki moreny dennej czy monumentalne głazy narzutowe przyciągają w te tereny wielu turystów. Im dalej na południe, tym wysokości bezwzględne większe a co za tym idzie, krajobraz z nizinnego przeobraża się w wyżynny. Wyżyny np. lubelska, ciągną się aż do podnóży gór.

WALUTA

Prawnym środkiem płatniczym w Polsce jest Polski Nowy Złoty, emitowany przez Narodowy Bank Polski. Jeden złoty to sto groszy. Mniejsze nominały (do 5 zł) występują w bilonie, natomiast od 10 do 200 obowiązują banknoty.

CIEKAWE MIEJSCA

Na mapie Polski można znaleźć wiele, godnych odwiedzenia miejsc. Liczne z zabytkowych miast, takich jak Kraków czy Zamość, zostało wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co niewątpliwie świadczy o ich unikalności na skalę światową. W jednym z 23 Parków Narodowych można podziwiać dziewicza naturę, która ze względu na swoje walory, jest poddana szczególnej ochronie.